Wróć   HPN.pl > Pozostałe > Książki

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 11-17-2011, 17:23   #21
gnebiwtrysk
Super Moderator
 
gnebiwtrysk na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1,345
Domyślnie

Za czytaniem lektur nie przepadałam, ale tez uważam, że są książki które należy znać, kojarzyć, cokolwiek. Może i wolałabym czytać sobie jakieś proste, przyjemne historyjki, ale to mijałoby się z celem nauki języka polskiego. Książki pokazują sposób myślenia, wartości, które przeważały w kraju/europie na przestrzeni wieków. Zwyczajnie wydaje mi się, że powinniśmy wiedzieć o tym co się działo w naszym kraju, jak były postrzegane jakieś wydarzenia itp. Lektur raczej nie czytałam (tylko streszczenia), za to starałam się uważać na lekcjach, więc nie miałam problemów z wypracowaniami i klasówkami.
A na Potop jestem za głupia, więc nie będę się o tym wypowiadać. Nigdy więcej Sienkiewicza.
__________________
Ich bin ein Teil von jener Kraft, die stets das Böse will und stets das Gute schafft
gnebiwtrysk jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 18:36   #22
harrylosiek13
Jeszcze zdrowy miłośnik fantasy
 
harrylosiek13 na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 156
Domyślnie

Ja też uważam, że są takie dzieła, które powinno się znać lub mieć o nich jakiekolwiek pojęcie, ale bez przesady. Do tego nie trzeba znajomości 900 stron Lalki, czy Potopu.

Cytat:
Zwyczajnie wydaje mi się, że powinniśmy wiedzieć o tym co się działo w naszym kraju, jak były postrzegane jakieś wydarzenia itp.
Do tego wystarczy mi historia, bo książki są nazbyt subiektywne.
harrylosiek13 jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 18:40   #23
gnebiwtrysk
Super Moderator
 
gnebiwtrysk na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1,345
Domyślnie

Ale historia to często data, wydarzenie, nazwisko. O kulturze uczymy się mało.
__________________
Ich bin ein Teil von jener Kraft, die stets das Böse will und stets das Gute schafft
gnebiwtrysk jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 18:47   #24
harrylosiek13
Jeszcze zdrowy miłośnik fantasy
 
harrylosiek13 na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 156
Domyślnie

Od kultury mamy znowuż wok! xd Nie no, serio, ja nie lubię słuchać wykładów na temat zajebistości Polaków. Naród jak każdy inny. Niedobrze mi się robi, jak słyszę, że ktoś się podnieca tym, iż na przykład w stacjach na całym świecie mówili o kapitanie Wronie z POLSKI! Albo jak bardzo się przejmujemy tym, czy nas kochają za granicą i co myślą o nas inne kraje, podczas gdy sami jesteśmy ksenofobami ;/
harrylosiek13 jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 18:59   #25
gnebiwtrysk
Super Moderator
 
gnebiwtrysk na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 1,345
Domyślnie

Na woku znowu ciągle obrazy i rzeźby. Czego byś się chciał uczyć na polskim?

Btw. Wolę o Wronie niż Hance...
__________________
Ich bin ein Teil von jener Kraft, die stets das Böse will und stets das Gute schafft
gnebiwtrysk jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 19:02   #26
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

A mnie to podnieca. Wynika to z tego, że identyfikuję się z Polską, uważam to za mój dom. Bawi mnie tylko to, co napisałeś. Niby naród, jak każdy inny, nie dostrzegasz żadnych plusów, ale zaznaczasz, że jesteśmy ksenofobami. Nie wiem z czego to wynika. Może po prostu łatwiej jest krytykować, niż dostrzegać plusy. Tylko o patriotyzmie nie w tym temacie.

Ja też jakoś nie rozumiem, czego innego można się uczyć na polskim. Dla mnie to jest oczywiste, że będzie tam Lalka i Pan Tadeusz, przecież to najlepsze działa polskie.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-17-2011, 23:08   #27
harrylosiek13
Jeszcze zdrowy miłośnik fantasy
 
harrylosiek13 na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 156
Domyślnie

Pokaż mi ten temat o patriotyzmie, bo nie chce mi się szukać. Chętnie się pośmieje.

Mówisz, że nie widzę plusów. No niestety, przykro mi bardzo, ale nie, nie widzę. Znowu, proszę Cię, pokaż mi je z łaski swojej...
Pisząc, że Polska to naród jak każdy inny mam na myśli to, że nie ma takich lepszych i gorszych. Wszyscy jesteśmy w końcu ludźmi. Szkoda tylko, że Polska wyróżnia się na tle innych swoim debilnym narcyzmem. Tak, jesteśmy ksenofobami. Na każdym kroku - żyd jest ble, prawosławny to nie to samo co katolik!; wgl POLAK = tylko i wyłącznie KATOLIK; no bez przesady. Jak ktoś nie wierzy w Boga, to już nie może być Polakiem? Jak jego rodzic pochodzi z afryki i jest czarnoskóry, to już nie Polak? Gdzie te plusy pytam?

Dla Ciebie może i najlepsze, dla mnie gówno warte i tyle. Moje zdanie. Żeby nauczyć cech epoki i innych tego typu bzdur nie trzeba znajomości całości, fragmenty wystarczą.

Z góry przepraszam za chamstwo, ale jestem tylko zwykłym, obecnie pijanym, Polakiem ;(

Ostatnio edytowane przez harrylosiek13 : 11-17-2011 o 23:11.
harrylosiek13 jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-18-2011, 13:13   #28
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Nic nie będę ci pokazywać. Masz w dupie to, gdzie mieszkasz - okej, twoja sprawa. Natomiast sam fakt, że wyśmiewasz ludzi, którzy maja jakieś ideały, jest smutny. Nie chodzi mi tu tylko o patriotyzm. Trzymasz się rękami i nogami stereotypu, który istnieje właśnie przez takich ludzi jak ty.
Szkoda, że widzisz jakimi narcyzami są Anglicy, Francuzi, Rosjanie czy Amerykanie. Żyd jest be na całym świecie jakbyś nie zauważył, a obecnie Polska jest jednym z ostatnich krajów, które mogłyby szerzyć antysemityzm. Pewnie, że wokół nas są idioci, którzy patriotyzm rozumieją jako nacjonalizm, ale podaj mi przykład, gdzie ich nie ma?
Może przypomnę ci naszą zacną historię: 123 lata zaborów, 11 lat walki o zbudowanie kraju, 6 lat wojny, 44 lat komunizmu. To jest nasza historia od końca XVIII wieku to końca XX. Gdzie twoim zdaniem ma się coś rozwijać, skoro ci ludzie chcieli tylko przetrwać? Jakim cudem ma to się nie rodzić niechęć, skoro cała Europa miała nas w dupie? Od 1989 kraj zmienia się błyskawicznie, zbliża się do zachodu, zarówno w poziomie rozwoju kraju, jak i pewnych postawach. Ty tego i tak nie dostrzeżesz, bo po co. Tego, że 2 razy pod rząd wybory wygrało PO, a nie PiS, że Polska jest w UE, że w coraz większym zakresie szerzy się tolerancja religijna. Łatwiej jest mówić, że wszystko jest złe, że Anglicy, Amerykanie, Włosi, Hiszpanie są zajebiści, a Polacy są beznadziejni. Co to ma za znaczenie, że ty jesteś Polakiem, twoja rodzina to Polacy, wszyscy twoi znajomi i przyjaciele to Polacy, ja jestem Polką, na tym forum są Polacy, wszędzie dookoła masz Polaków, a w najlepszym wypadku znasz dobrze kilku obcokrajowców.

Na tym kończę naszą słodką dyskusję na ten temat.

Wracając do tematu głównego... Jeśli ty jeden uważasz Lalkę za gówno, a 100 innych osób za cenne dzieło, to może warto pomyśleć, że może to jednak nie ty masz rację, hm?
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "

Ostatnio edytowane przez alette : 11-18-2011 o 14:53.
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-18-2011, 20:24   #29
harrylosiek13
Jeszcze zdrowy miłośnik fantasy
 
harrylosiek13 na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 156
Domyślnie

Cytat:
Masz w dupie to, gdzie mieszkasz - okej, twoja sprawa.
Niestety, trochę się mylisz, bo interesuje mnie to gdzie mieszkam. Niekoniecznie chciałbym mieszkać w przyszłości w Polsce, jednak zawsze będę czuł sentyment do okolic miejsca, z którego pochodzę. Zawsze lubię tu wracać, jednak to nie ma dla mnie związku z patriotyzmem.

Cytat:
Natomiast sam fakt, że wyśmiewasz ludzi, którzy maja jakieś ideały, jest smutny.
Małe nieporozumienie, nie śmiałbym się z osób piszących o swoim umiłowaniu kultury, czy Polski jako kraju, ale z tych którzy miłują cały naród i owszem. Czasem mi głupio, że jestem Polakiem podobnie jak ktoś lejący się na obchodach 11 listopada.

Cytat:
Trzymasz się rękami i nogami stereotypu, który istnieje właśnie przez takich ludzi jak ty.
Możesz jaśniej, bo nie wiem o co Ci tutaj chodziło...

Cytat:
a obecnie Polska jest jednym z ostatnich krajów, które mogłyby szerzyć antysemityzm. Pewnie, że wokół nas są idioci, którzy patriotyzm rozumieją jako nacjonalizm, ale podaj mi przykład, gdzie ich nie ma?
To jest dopiero śmieszne. U nas nie ma antysemityzmu? No przestań! Każdy mały gnojek wie już, że żyd to złodziej, dorabia się na czyjejś krzywdzie i całe zło świata to ich wina. O moherach już nie wspomnę... To nie jest jakaś mała grupka, naprawdę.

Cytat:
Może przypomnę ci naszą zacną historię: 123 lata zaborów, 11 lat walki o zbudowanie kraju, 6 lat wojny, 44 lat komunizmu. To jest nasza historia od końca XVIII wieku to końca XX.
To ja Ci może przypomnę co było wcześniej... Przywileje szlachty, panów Polskich pożal się Boże, którzy mieli na uwadze tylko własny interes; brak regularnej armii, która mogłaby powstrzymać potop szwedzki; tchórzostwo, bo przecież lepiej było oddać ziemię bez walki, po co ginąć; chaos, niezorganizowanie, na pewno umocniły Polskę przed tak trudnymi czasami, które nastały później. Już nic nie udało się odbudować, więc trochę też w tym naszej winy.

Cytat:
Jakim cudem ma to się nie rodzić niechęć, skoro cała Europa miała nas w dupie?
Co masz konkretnie na myśli? Bo jakoś ciężko mi się ustosunkować do tego stwierdzenia. Jedno jest pewne, sama potwierdzasz, że niechęć i uraza do innych narodów jednak jest. Jeśli chodzi Ci o czasy wojenne, to oczywiście, Polska ucierpiała i to najmocniej, jednak inne państwa też nie miały lekko. Nie możemy mówić o tym, że jesteśmy jedynymi ofiarami tych wydarzeń.

Ależ mi się podobają przemiany ustrojowe, nie narzekam na działania rządu, nie podobają mi się tylko spory o krzyż, o to czy ktoś jest Polakiem, bo jest katolikiem, a ktoś nie. Ja mam po dziurki w nosie takich Polaków.

Cytat:
Wracając do tematu głównego... Jeśli ty jeden uważasz Lalkę za gówno, a 100 innych osób za cenne dzieło, to może warto pomyśleć, że może to jednak nie ty masz rację, hm?
To akurat słaby argument, bo przez to, że 100 osób będzie mówiło: "Oh, to jest cudowne, jakie wspaniałe!", ja nie zacznę powtarzać tego z nimi, tylko dlatego, że oni tak uważają...
harrylosiek13 jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-18-2011, 21:31   #30
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

To wszystko wydaje mi się bez sensu, ale okej.

Cytat:
ale z tych którzy miłują cały naród i owszem. Czasem mi głupio, że jestem Polakiem podobnie jak ktoś lejący się na obchodach 11 listopada.
Ja jestem dumna z naszego narodu. Przynajmniej z tego w przeszłości. Osoby lejące się 11 listopada to właśnie te przesady, o których wspominałam. To był ewenement, większość Polków normalnie świętowała.

Cytat:
Cytat:
Trzymasz się rękami i nogami stereotypu, który istnieje właśnie przez takich ludzi jak ty.
Możesz jaśniej, bo nie wiem o co Ci tutaj chodziło...
Mogę. Duża część społeczeństwa zamiast walczyć z tym stereotypem i pokazać, że Polak to nie katolik, złodziej, moher, ksenofob, ale normalny człowiek, odsuwa się od tego i mówi - ja nie mam z tym nic wspólnego. W konsekwencji za Polaków patriotów uważają się tylko świry stojące pod krzyżem. Reszta kpi. To takie polskie - wpadać ze skrajności w skrajność.

Cytat:
To jest dopiero śmieszne. U nas nie ma antysemityzmu? No przestań! Każdy mały gnojek wie już, że żyd to złodziej, dorabia się na czyjejś krzywdzie i całe zło świata to ich wina. O moherach już nie wspomnę... To nie jest jakaś mała grupka, naprawdę.
Ja nie napisałam, że antysemityzmu nie ma. Polska jednak oficjalnie jest w bardzo dobrych stosunkach z Izraelem, czego nie można powiedzieć o wielu innych krajach. Jeśli chodzi o samych żydów, nagonka na nich obecna jest w każdym kraju, w którym się pojawili. Nie wiem, w czym Polska tutaj się wyróżnia, może mnie uświadomisz.

Cytat:
Przywileje szlachty, panów Polskich pożal się Boże, którzy mieli na uwadze tylko własny interes; brak regularnej armii, która mogłaby powstrzymać potop szwedzki; tchórzostwo, bo przecież lepiej było oddać ziemię bez walki, po co ginąć; chaos, niezorganizowanie, na pewno umocniły Polskę przed tak trudnymi czasami, które nastały później. Już nic nie udało się odbudować, więc trochę też w tym naszej winy.
Sama demokracja szlachecka nie była zła. Wręcz przeciwnie. Oligarchia magnacka już tak. Wszystko przez upadek ruchu egzekucyjnego, za panowania Zygmunta III Wazy.
Tchórzostwo...? To już chyba sam sobie dopowiedziałeś. Wiele można powiedzieć o Polakach, ale na pewno nie to, że są tchórzami. Nikt nie oddał kraju bez walki, o czym świadczy konfederacja barska, walka zbrojna w obronie konstytucji i przede wszystkim - powstanie kościuszkowskie.
Zmiany były - działania Familii, Konstytucja 3 maja to najprostsze przykłady. Po prostu otaczały nas 3 wielkie mocarstwa.
Ja tutaj nie wybielam Polaków. Zacofanie było po części z naszej winy, ale z pewnością nie należało do czegoś odmiennego.

Cytat:
Co masz konkretnie na myśli?
Niemcy, Rosja, Austria - rozbiory, Francja, Anglia - mimo sojuszu pozwolili na atak 1.09. Ze wszystkim musieliśmy mierzyć się sami, nikt nie dotrzymywał umów, traktatów. Stąd ta niechęć. Ona jest, przecież ja nie przeczę. Potrzeba czasu, by się otworzyć, to też ma miejsce, również powoli.

Cytat:
Polska ucierpiała i to najmocniej, jednak inne państwa też nie miały lekko. Nie możemy mówić o tym, że jesteśmy jedynymi ofiarami tych wydarzeń.
Ja też uważam, że nie jesteśmy jedynymi ofiarami.

Cytat:
nie podobają mi się tylko spory o krzyż, o to czy ktoś jest Polakiem, bo jest katolikiem, a ktoś nie. Ja mam po dziurki w nosie takich Polaków.
Kto nie ma? Może się mylę, ale czy przypadkiem ta cała akcja o krzyż nie została wyśmiana przez wszystkich młodych, wykształconych? Czy przypadkiem do Parlamentu nie dostał się Ruch Palikota, który krzyczy, by zdjąć krzyż? , czy w tvp nie widzimy Nergala, który spalił Biblię? czy w ekspoze premiera nie znalazł się wątek zniesienia przywilejów duchownych? To są tylko te głośne, często dużo przesadzone sprawy (bo ja uważam, że katolicy maja takie samo prawo do życia jak każdy inny, nie trzeba tego wyznania niszczyć w ogóle), ja nawet nie wspomnę o tym, co się dzieje wokół mnie.

Cytat:
To akurat słaby argument, bo przez to, że 100 osób będzie mówiło: "Oh, to jest cudowne, jakie wspaniałe!", ja nie zacznę powtarzać tego z nimi, tylko dlatego, że oni tak uważają...
Ale musisz mieć argumenty. Ja znajdę powody dla których Lalka jest świetną książką, pytanie, czy ty znajdziesz tego zaprzeczenie? Nie liczy się długie, nudne.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia tematu
Wygląd

Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Nasze szkolne ławki __Cameron__ Inne 27 08-07-2010 11:01
Zwykłe przedmioty (szkolne) w świecie magii nella Świat Magii 5 02-06-2010 12:17
Kim on jest..? lajtu16 Kosz 12 11-14-2009 14:02
Jest jak.. Nacia1234 Kosz 5 10-06-2007 02:22
[NZ] Szkolne przygody syna Harry'ego Pottera Dzikimmzpl Kosz 3 06-22-2007 00:49


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:29.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.