Wróć   HPN.pl > Pozostałe > Książki

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 06-04-2011, 13:30   #71
Jasminne
Niepoprawny marzyciel
 
Jasminne na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Lokalizacja: Londyn po północy
Posty: 41
Domyślnie

Tu nie ma co porównywać.
Książki nie mają żadnych wspólnych aspektów, poza tym, że są skierowane do młodzieży.
Ja generalnie jestem wielką przeciwniczką Zmierzchu (który przeczytałam, nawet trzy części, żeby nie było, że krytykuję bezpodstawnie). Po wydaniu tej książki zrobił się jakiś niezrozumiały boom na wampiry.
Jak ktoś chce poważnie przeczytać o wampirach, powinien sięgnąć po książki Anne Rice, Draculę lub Hotel Transylvania - tam wampiry nie błyszczą.
Za to Harry Potter jest to można powiedzieć przełomowa książka, Rowling wykreowała własny świat pełen unikalnych postaci i stworzeń. I co to ma wspólnego z tym chłamem dla nastolatek marzących o Edwardzie?
Jasminne jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 06-04-2011, 19:37   #72
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Wydaje mi się, że takie książki jak Zmierzch mają sens (ciągle nad tym wszystkim dumam i właśnie doszłam do tego wniosku). Po pierwsze swoją prostą fabuła, językiem (chociaż w powieści Meyer moim zdaniem był koszmarny), 'fajnymi' bohaterami zachęca młodych ludzi, którzy nie zaliczają się do grona intelektualistów wgłębiających się w twórczość np. Gombrowicza, do czytania. Po prostu mniej osób wlepia oczy w ekran. Chociaż Zmierzch nie rozwija ich ani trochę to chociaż kształtuje jakiś nawyk. W moim przypadku wszystko zaczęło się od Pottera, potem dopiero sięgnęłam po coś trudniejszego. Nie oszukujmy się, nikt nie zaczyna od Mistrza i Małgorzaty.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 06-04-2011, 19:59   #73
Jasminne
Niepoprawny marzyciel
 
Jasminne na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Lokalizacja: Londyn po północy
Posty: 41
Domyślnie

Powiem szczerze, że sama lubię od czasu do czasu przeczytać jakieś niezobowiązujące powieści z serii paranormal romance dla młodzieży. I przez to wiem, że jest wiele opowieści o wampirach pisanych prostym językiem, ale z o wiele lepszą fabułą i przyjemnie się je czyta. Dlatego nie rozumiem fenomenu akurat Zmierzchu.
__________________
~~~^^^^~~~
Jasminne jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 06-04-2011, 22:42   #74
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Ja również lubię czasami poczytać coś lekkiego. Zwłaszcza jak wyszłam już z wprawy w czytaniu, jestem czymś zniechęcona lub zmęczona. Wampirami nie interesuję się niestety wcale. Nie wiem więc czym Zmierzch różni się od innych. Wydaje mi się, że znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie. Można by próbować to określić... na pewno można. Na tego typu rzeczy składa się wiele czynników. Ja osobiście w połowie Księżyca w Nowiu zasnęłam. Wszystkie postacie tam są dla mnie schematyczne. Akcja drętwa i przewidywalna. Po prostu nie trawię tej książki, ale co dziwne na film pójdę. Może ta popularność wynika z tego, iż akcja w powieści Meyer jest bardzo złożona, każda postać się czymś charakteryzuje (te moce...xd), świat też jest kolorowy. Miłość, o której marzy każda pospolita dziewczyna.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 06-05-2011, 10:22   #75
Sarahis
Super Moderator
 
Sarahis na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: bunnyland
Posty: 1,964
Domyślnie

Cytat:
I przez to wiem, że jest wiele opowieści o wampirach pisanych prostym językiem, ale z o wiele lepszą fabułą i przyjemnie się je czyta. Dlatego nie rozumiem fenomenu akurat Zmierzchu.
Tyle że cały ten shit zalegający w dziale 'fantasy' w empiku pod hasłem "wampiry" wypłynął dopiero po 'Zmierzchu'. Wcześniej wydawnictwa nie zawracały sobie głowy tłumaczeniem takich popłuczyn. To znaczy - aż w TAKIM stopniu. Bo to nie jest normalne, że ostatnio chciałam znaleźć "Królową Potępionych" i nie znalazłam, bo były sprowadzone tylko dwa, czy trzy egzemplarze na sklep akurat wtedy, i już wykupione, a tych 'pseudomrocznych' historyjek o zakazanym romansie ziemskiej nastolatki z jakimś humanoidalnym demonem/wampirem/czy czymkolwiek innym jest od cholery i trochę. No kurde, wkurzyłam się, jeżdże do empiku 3-4 razy do roku : (. A przesyłka kosztuje, conie.
__________________

"Mój związek się zakończył. A dokładniej, zniknęły moje koty, które były dla mnie jak dzieci, co nie każdy będzie w stanie zrozumieć. Nie jestem osobą, która jest w stanie odnosić się emocjonalnie do żywych istot, ale byłem bardzo przywiązany do swoich kotów, być może dlatego, że były jedynymi ludźmi, którzy nie mogli mnie osądzić, bo nie potrafią mówić."
Sarahis jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 06-05-2011, 19:30   #76
Jasminne
Niepoprawny marzyciel
 
Jasminne na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2011
Lokalizacja: Londyn po północy
Posty: 41
Domyślnie

O, dokładnie... w moim Empiku jest dosłownie cała ściana (o ile nie dwie) samych powieści tego typu. Ileż można, przecież to wszystko jedno i to samo, rzadko zdarza się coś wyjątkowego.
A nie masz w pobliżu jakiejś innej księgarni? W Matrasie są często przeceny i duży wybór książek.
__________________
~~~^^^^~~~
Jasminne jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia tematu
Wygląd

Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Twilight (Zmierzch) Claire Filmy 781 05-26-2012 19:11
[NZ] Harry Potter i Moc Miłości Magnus Walter Kosz 16 06-21-2009 17:58
Harry Potter.... Vojtazzz Kosz 18 08-02-2007 14:45
[NZ] Harry Potter i Moc Miłości Magnus Walter Kosz 7 06-24-2007 14:31
Książki Harry Potter Her-mio-na 13 Kosz 16 05-06-2007 00:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:20.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.