Wróć   HPN.pl > Harry Potter > Książki

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 11-09-2009, 16:04   #31
Biel
Fanatyk, niegroźny
 
Biel na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Nov 2009
Lokalizacja: Stolica
Posty: 224
Domyślnie

Dla mnie Harry Potter jest banalny, ale właśnie taki ma być i na tym polega jego magia. Nie jest skomplikowany, ma jasne przesłania. Nie zapominajmy, że mimo uwielbienia przez wszystkie grupy wiekowe pierwotnie powstał jako powieść dla dzieci. I chodź ewoluował, to nie na tyle, aby dla najmłodszych stał się niezrozumiały. Można z niego wyciągać wiele, ale dla przykładu "Zbrodnia i Kara" to z niego nigdy nie będzie.

Chciałabym jednak nawiązać do wspaniałej przemowy Puelli_aeterny, dzięki której łatwiej będzie mi przedstawić swoje argumenty za prostolinijnością HP

Cytat:
Napisał puella_aeterna Zobacz post
W Waszych wypowiedziach często padają słowa "dobro" i "zło" (...) Jaka jest natura dobra i zła? Czy to banalne pytanie? Banalne zagadnienie?
Jak mi kiedyś wyjaśniono, dobro i zło to tylko hasła, normy przyjęte przez dane społeczeństwo, dla każdego mogą one znaczyć co innego. To sposób w jaki je rozwiniemy nadają im sensu, bądź sprawiają banalnymi.
A dla mnie HP tylko "liże" te tematy. Voldemort poszedł drogą zła, odkrył w tym korzyści i koniec. Sam Dumbledore mówi, że jest zły do szpiku kości, a takich ludzi nie ma. Tom kierował się swoim dobrem, ale to nie zostało wyjaśnione. Śmierciożercy, też fe i kropka, ale oni wierzyli, że to co robią jest dobre. Chcieli wyczyścić świat z "brudnej krwi" im wydawało się to słuszne.
Skrótowo "Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia" W Harrym Potterze tego niema, ale nie dziwmy się, gdyby był taki skomplikowany to już nie był by książką dla dzieci.

Cytat:
Napisał puella_aeterna Zobacz post
Voldemort (...) Sam siebie psychicznie uwięził w chorych urojeniach, w których władza była tożsama ze szczęściem. Zło powstało zatem z odkształconego postrzegania świata.
Święta prawda, ale czy to nie dowodzi o prostolinijności postaci pragnienie władzy i nic więcej, nie wyobrażam sobie takiego człowieka, który pragnął tylko jednego i to by go zadowalało. Tom był inteligentnym, wielkim czarodziejem, ponoć inteligentni ludzie dodają sobie pragnień, po to aby je realizować symultanicznie i dzięki temu rozwijać się.

Cytat:
Napisał puella_aeterna Zobacz post
Voldemort, choć na wskroś zły, nie jest po prostu metaforą zła ogólnie, nie jest złym wilkiem, czy Babą Jagą. Nie jest archetypem.
Myślę, że wilkowi i Babie Jadze też można zrobić niezły portret psychologiczny;) Też są konkretnymi postaciami, chociaż pokazanymi bardzo łatwo i obrazowo. Nie mają tak długich historii jak Sami-Wiemy-Kto, bo bajki z tymi postaciami nie są tak rozbudowane jak saga HP. Gdyby Czerwony kapturek miał 7 opasłych tomów, to myślę, że dowiedzielibyśmy się o wilku o wiele więcej. Tak więc ja Voldemorta śmiało uważam za archetyp.

Cytat:
Napisał puella_aeterna Zobacz post
Ponadto moją uwagę zwróciły zagadnienia takie, jak:
-zwierciadło Ain Eingarp i możliwość uzależnienia od niego- nie należy pozwolić, by teraźniejszość przeciekała nam między palcami, podczas, gdy my będziemy oddawać się nierealnym mrzonkom;
-wspomniany już problem rasizmu, czystości krwi...
Nie będę cytowała wszystkiego, bo szkoda miejsca;) jak ktoś ciekawy sam zajrzy;)

Tak te zagadnienia zwracają uwagę, są ważne, sprytne, ciekawe i pouczające. Ale dla mnie podane jak na dłoni. Same stereotypy. Rodzicielska miłość dobra i czysta, rasizm zły, zdrada zło i koniec, trzeba iść przed siebie, nie wolno patrzeć w przeszłość et cetera, et cetera.
Ja oczywiście nie krytykuję tych wartości, są jak najbardziej słuszne, z tym że przedstawione w czarno-biały sposób. Zły to zły dobry dobry koniec. Realia książki przedstawione są tylko od strony tych dobrych, nie wiemy jakie motywy i uczucia mają ci źli.

Cytat:
Napisał puella_aeterna Zobacz post
Co do postaci, to moim zdaniem bardzo ewoluują i nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że są czarno- białe, lub papierowe.Moim zdaniem potrafią zaskoczyć,
Oj potrafią, potrafią i to bardzo, co nie zmienia faktu, że dla mnie nadal są czarno białe. To że mają problem w odnalezieniu się w życiu, momentami słaby charakter, okazują się dobrymi żonami, matkami czy głupkami [wspomiany Lupin, Ron, Fleur, Hagrid...] nie oznacza, że nadal są po jednej albo po drugiej stronie. Są albo czarni albo biali.

Peter - nie ważne, że był przyjacielem, odkąd wyszła na jaw prawda zawsze zdrajca. Nie ważne, że się pogubił w życiu, miał problem charakteru, był zastraszony, już na zawsze pozostał zły.
James, Syriusz - Szkolni niepokorni, nie ważne, że [za przeproszeniem] gnidy w młodości, w książce zawsze dobrzy ludzie [mimo chwilowych wątpliwości Harryego]
Matka Syriusza - chciała przekazać synowi wartości jakie jej wpajano od małego, jak jej wychowanie kazało, ale to też nie ważne, była zła bo szanowała czystość krwi, co było jej dziedzictwem.

Uwierzcie mogłabym tak o wielu postaciach. Jedynie Snape i Dumbledore są wyjątkami, ale tego było o wiele za mało jak dla mnie.

Nie chcę być posądzona teraz o to, że "zjechałam" Pottera, bo jestem jego wielką i gorącą fanką, po prostu uważam, że nie ma co z niego robić powieści psychologicznej. Jak napisałam na początku według mnie HP ma po prostu taki być, ma być prostym moralitetem skierowanym głównie do młodego odbiorcy, ukazującym mu właśnie co Białe a co Czarne. Dzięki swojej prostej konstrukcji odniósł taki sukces. Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze.

PS Puello_aeterneo nie traktuj mojej wypowiedzi jako zamach na twój post. Szanuję twoje zdanie, po prostu cytując twoje wypowiedzi uniknęłam niepotrzebnego powtarzania się, które pewnie miałoby miejsce gdybym napisała swoją wypowiedź od nowa.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
Biel jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 01-01-2010, 15:35   #32
Mariam
Fan "Strefy 11" i tarota
 
Mariam na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Dec 2009
Lokalizacja: Gdańsk.
Posty: 56
Domyślnie

Niech sobie mówią, że ta książka jest nudna, głupia itd.
Ja wiem swoje, i nie zamierzam rezygnować z Harry'ego tylko dlatego, ze jakiś dziad myśli, że ta książka jest niewartościowa. Pffff.
__________________
"Lepiej umrzeć niż zdradzić swoich przyjaciół." Ale najpierw trzeba mieć tych prawdziwych.
Mariam jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 02-06-2010, 19:16   #33
Michal93ns
Fanatyk, niegroźny
 
Michal93ns na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Lokalizacja: Zaczarowane miejsce :*
Posty: 218
Domyślnie

Harry potter banalny ?
Jak dla mnie NIE !

Jak możecie powiedzieć że Hp jest banalny, ma tyle wątków, tyle szczegułów oraz ciekawostek które nie są banalne.
Nie mówie że w książce nie ma fragmentów banalnych bo takich książek to chyba nie ma :P, lecz Harry nie powinien zaliczać się do litelatury banalnej...
__________________
"–Szpiegowałem dla ciebie, kłamałem dla ciebie, narażałem dla ciebie rzycie, a wszystko to robiłem, by zapewnić bezpieczeństwo synowi Lily. A teraz mówisz mi, że hodowałeś go jak prosiaka na rzeź.
–To bardzo wzruszające, Severusie – powiedział z powagą Dumbledore. – A więc w końcu dojrzałeś do tego, by przejmować się losem tego chłopca?
–Jego losem? – wykrzyknął Snape.–Expecto patronum
–Przez te wszystkie lata?...
–Zawsze."

7.02.2010r 21:30 - Setny post
7.07.2010r 21:30 - Dwusetny post
Michal93ns jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz


Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
[NZ] Harry Potter i Moc Miłości Magnus Walter Kosz 16 06-21-2009 17:58
Story of Harry Potter. Albus12 English zone 24 05-01-2009 12:17
Harry Potter.... Vojtazzz Kosz 18 08-02-2007 14:45
[NZ] Harry Potter i Moc Miłości Magnus Walter Kosz 7 06-24-2007 14:31
Książki Harry Potter Her-mio-na 13 Kosz 16 05-06-2007 00:17


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:55.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.