Wróć   HPN.pl > Pozostałe > Książki

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 05-13-2009, 18:42   #11
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

Tak zgadzam się "Hajduczek" była spoko ;] Irytował mnie okropnie ten Wołodyjowski kiedy sie kochał w tej okropnej Krzysi z wąsami xd
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-13-2009, 19:41   #12
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie

Tak, wąsata Krzysia była okropna. Basia była jedyna w swoim rodzaju. I strasznie mi jej żal. Już wolałabym, żeby taki Kmicic popełnił samobójstwo.
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-13-2009, 19:56   #13
Claire
Administrator
 
Claire na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Lokalizacja: Marvel Universe
Posty: 1,811
Domyślnie

Nie cierpię. Ani Quo Vadis, ani Potopu, ani Ogniem i Mieczem. Za resztę się nie zabieram, uważam, ze trzy mi jak najbardziej wystarcza (mówi wam to studentka filologii polskiej).
Dziwne, ale moja polonistka (tak jak Malej Czarnej) również uważa Sienkiewicza za kiczowatego pisarza, na moich studiach spotkałam sie z podobna opinia wśród wykładowców.
Jego książki niestety są uważane za powieści historyczne, a są całkowicie przekłamane w tym aspekcie. Sa wybielone, z wyidealizowanymi postaciami, są okropnie proste i pełne zbędnych opisów. Nie myślcie sobie, ze nie lubię opisów, jestem fanka opisów, które stosował Tolkien, ale opisy Sienkiewicza to zwykła mowa-trawa.
Twórczość "ku pokrzepieniu serc" narodu polskiego pod zaborami, typowe odwołanie się do Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Banał, banał, banał.
__________________
- Look at us. I'm frozen and you're dead. And I love you.
- It's a problem.
- Do you remember what you told me once? That every passing minute is a another chance to turn it all around.
- I'll find you again.
- I'll see you in another life... when we are both cats.
Claire jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-14-2009, 16:15   #14
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie

Cóż. Najwyraźniej lubię czytać proste, banalne i kiczowate książki. Trudno.
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-14-2009, 23:50   #15
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

Wiem czemu jego książki wydają sie kiczowate , a historia jest wybielana... Nie można zapomnieć , że Sienkiewicz pisał je do gazety i głównie po to , żeby pokazać zniewolonym polakom , że kiedyś to nasz kraj odgrywał ważną rolę w Europie i historii. Miało to dodac im nadziei , a wyszły wspaniałe opowieści z barwnymi postaciami. Dla mnie książki Sienkiewicza zawsze będą wspaniałymi dzielami , a ich autor jednym z najlepszych polskich pisarzów.
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-14-2009, 23:54   #16
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

"Nie myślcie sobie, ze nie lubię opisów, jestem fanka opisów, które stosował Tolkien, ale opisy Sienkiewicza to zwykła mowa-trawa."


Sienkiewicz z tego co pamiętam z jego książek nie bardzo opisywał przyrody ja pisałem o opisach batalistycznych... Także czytając Tolkiena byłem pod wrażeniem opisów przyrody jego świata

Ostatnio edytowane przez jedrois : 05-15-2009 o 18:37.
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-15-2009, 13:45   #17
Claire
Administrator
 
Claire na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Lokalizacja: Marvel Universe
Posty: 1,811
Domyślnie

Tolkien ma w swojej twórczości opisy batalistyczne. Ale to nawet nie o to chodzi, chciałam tylko nadmienić, ze nie mam nic przeciwko długim opisom samym w sobie ; )

jedrois, wiem po co Sienkiewicz pisał te powieści. Ale właśnie ten aspekt mi nie pasuje. Wydaja mi się trochę stworzone na sile. Nie widzę w tym "autora", widzę tylko beznadziejność tamtej epoki. Zresztą nie lubię tych wszystkich chrześcijańskich dyrdymałów... Nie mniej jednak, szanuje Twoja opinie, bo bardzo sprawnie potrafisz uargumentować swoje zdanie, co rzadko się zdarza ;]
__________________
- Look at us. I'm frozen and you're dead. And I love you.
- It's a problem.
- Do you remember what you told me once? That every passing minute is a another chance to turn it all around.
- I'll find you again.
- I'll see you in another life... when we are both cats.
Claire jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-15-2009, 18:48   #18
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

Aha , rozumiem ; ) Mi się za to podoba jak polacy na wszystkie sposoby chcieli wetchnąć w siebie nadzieje nawet literackie to świadczy o poziomie tamtego społeczenstwa który nie tylko się rwał do walki i buntował ;]
Co do tych opisów to chodziło mi o to , że bardziej podobały mi się opisy bitew autorstwa Sienkiewicza ;] Tolkien wolał raczej o nich mnbiej pisać choćby w "Silmarilion" , aż roilo się od wszelkiego rodzaju walk , a mało było o nich (jedynie może o bitwie w której Hurin poszedł do niewoli Morgotha , nie pamiętam nazwy) , no a bitwy opisywane w trylogii i "Krzyżakach" są naprawdę ciekawe(choć czasem troche powymyślane i niezgodne z prawdą jak żółte wody).
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-16-2009, 16:01   #19
MalaCzarna
Świr wymagający opieki
 
MalaCzarna na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Lokalizacja: Między kawą a kawą
Posty: 330
Domyślnie

Nie czarujmy się. Pisał do gazety, bo miał z tego pieniądze, a co za tym idzie- im dłuższa powieść, tym więcej pieniędzy. Dopiero potem dorobiono do tego ideiologię, że niby "ku pokrzepieniu serc". Tak samo robiła Orzeszkowa z "Nad Niemnem" i Prus z "Lalką". Każdą z tych książek moznaby umieścić w jednym tomie o objętości pewnie tylko 100str. Ale wtedy autorzy nie mieliby za co żyć.
Ot, i cała filozofia.
__________________
"- Starzeję się. Zaczynam mieć skrupuły.
- Ano, zdarza się u starych- spojrzała na niego ze współczuciem- Odwar z mioduszki pomaga na to. A narazie kładź sobie poduszeczkę na siodło.
- Skrupuły- wyjaśnił poważnie Jaskier- to nie to samo co hemoroidy, Milva. Mylisz pojęcia."
MalaCzarna jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-05-2010, 00:02   #20
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Hm... Musze zgodzić się, że postacie w książkach autorstwa Sienkiewicza są bezpłciowe. Dobiło mnie to po przeczytaniu Potopu, gdzie oprócz Kmicica (do jego przemiany w połowie) nikt nie miał wad. Wybielony aż do przesady Wołodyjowski sprawił, że w trzeciej części bardziej kibicowałam Azji niż głównemu bohaterowi. Kobiety mogę nazwać tylko porażką. Każda piękna, z charakterem i do tego zakochana. Lidia święta dziewica ucieka od żądzy ukochanego, Oleńka wyrzuca Andrzeja, jak ten pali wioskę, Krzysia ucieka do klasztoru, Basia za Panem W. jedzie na wojnę. Wściec się można. Nie będę ukrywać, że gdybym nie była stuprocentową fanką Kmicica (nie wiem za co) zaliczyłabym Sienkiewicza do nielubianych przeze mnie autorów.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "

Ostatnio edytowane przez alette : 10-22-2010 o 19:56.
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz


Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 17:52.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.