Wróć   HPN.pl > Harry Potter > Pozostałe

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 04-07-2010, 08:19   #1
mysoul
Mięso armatnie
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 1
Domyślnie Matura z Potterem

Hej, mam mały problem odnośnie maturki ustnej z polskiego. Otóż wybrałam Sobie taki temat LITERATURA I FILMY FANTASTYCZNE WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNOŚCI. PORÓWNAJ ŚWIAT, JĘZYK ORAZ WARTOŚCI BOHATERÓW. Lektury jakie do tego celu wybrałam, to 3 pierwsze części Harry'ego Pottera jak i również filmy o tych samych tytułach. Wybrałam również Sagę zmierzch i dwa pierwsze filmy do niej. Ale chodzi mi głownie o Harry'ego, gdyż nie mam zielonego pojęcia jak napisać ta pracę, którą będę prezentować na Matrze... Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek pomoc odnośnie mojego tematu...
Z góry dzięki za pomoc...
mysoul jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-20-2010, 23:50   #2
LovettBon
Czytelnik horoskopów
 
LovettBon na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Lokalizacja: Polska
Posty: 13
Domyślnie

Kiedyś napisałam wypracowanie bazujące na Harrym Potterze. Już dokładnie nie pamiętam czego ono dotyczyło, ale pisałam je w trakcie omawiania "Folwarku Zwierzęcego", więc chyba było to coś na temat komunizmu, socjalizmu i do czego taka władza może doprowadzić, jej dobre i złe strony itd.

Nawiązałam do piątej części, w której pojawia się nowa postać - Dolores Umbridge, jej stanowcze i krwawe rządy, Wielki Inkwizytor itp. Może tego spróbujesz?

Np. opisz sytuację, jaka panowała wtedy w świecie czarodziejów. Zły charakter, który zamierza podbić cały świat, system który stara się wszystko zataić, totalitaryzm w Hogwarcie. Później zgrabnie przejdź do podobnej sytuacji, która miała już miejsce w historii. Np. ZSRR za czasów Stalina. Rządy potwora, który wszystkich naokoło mordował, a narodowi kazał się wielbić. Komunizm, czystki. Możesz go porównać z Voldemortem, a najlepiej z Umbridge. Opisz, jak autorka Harry'ego pokazała do czego może doprowadzić totalitaryzm i że może on być wszędzie, nawet w szkole dla czarodziejów. Opisz uczucia bohaterów: nienawiść, strach, bezradność. Myślę, że dokładnie tak samo czuli się ludzie zsyłani do Gułagu.

Troszkę to pogmatwane, ale mam nadzieję, że pomogłam
__________________
Błogosławiony ten, kto nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
Julian Tuwim
LovettBon jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-21-2010, 00:47   #3
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Na twoim miejscu w ogóle zmieniłabym temat. Harry Potter i Zmierzch to właściwie najgorsze co mogłaś wybrać. Wcale się nie nadaje na maturę. Egzaminatorzy liczą bardziej na jakiegoś Tolkiena czy Sapkowskiego, chcą słuchać osoby, która się zna na fantasy, a nie tej, która uległa modzie. Mało tego... ani HP ani Zmierzch nie są takim typowym "fantasy" (nie jestem pewna, bo mnie ten gatunek nie interesuje, piszę, co słyszałam), więc trudno tutaj pisać o języku czy bohaterach tego gatunku.
Może tylko mi się tak wydaje, ale taki temat chyba jest dla pasjonatów lub znawców. Ja proponuję wybrać coś bardziej przyziemnego, z tym, że to twoja decyzja.

A propos -dlaczego wybrałaś ten temat, skoro "nie masz pojęcia co napisać"...?
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-21-2010, 11:52   #4
Lunaa Lovegood
Jeszcze zdrowy miłośnik fantasy
 
Lunaa Lovegood na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Oct 2010
Lokalizacja: London
Posty: 105
Domyślnie

Po 1. Nie sluchaj KOBIETY wyżej.
Ja napisałam na olimpiadzie z polskiego był temat: Czy sytuacje które mialy zdarzenie kiedyś mają wpływ na dzisiaj? Odnieś się do wybranej książki.
Napisałam oczywiście o Voldemorcie i jego poczynaniach w przeszłości. Czarodzieje boją się wypowiadać jego imię, bo to co zrobił było straszne itd.
Jednak ciekawi mnie, dlaczego wybrałaś Harry'ego i Zmierzch w połączeniu ...? Jednek ja bym ci radzila wybrać Harry Potter i KF a do tego IS , żeby porównać. Tak jak powiedziała Lovett Bon , Rządy Umbridge idealnie się nadają do porownania, a także w IS jej usuwanie szlam.
__________________
To, że Twoja wrażliwość uczuciowa
mieści się w łyżeczce od herbaty,
nie świadczy o tym, że wszyscy są tak
upośledzeni !

Ostatnio edytowane przez Lunaa Lovegood : 11-21-2010 o 20:14. Powód: błędy płciowe xd
Lunaa Lovegood jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-21-2010, 14:22   #5
alette
Praktykant Voodoo
 
alette na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Lokalizacja: Okrutna Barcelona
Posty: 790
Domyślnie

Cytat:
Napisał Lunaa Lovegood Zobacz post
Po 1. Nie sluchaj gościa wyżej.
Jestem kobietą...

Niezmiernie się cieszę, że wybierając taką książkę, stałaś się laureatką czy finalistką. Ja będę jednak trzymać się swojego zdania. Moja nauczycielka wyśmiała wszystkich, którzy na diagnozie w I klasie opisali w recenzji Pottera. Z resztą nie tylko ona. Może ja żyję w innym świecie, ale żaden znany mi polonista nie traktuje poważnie tej książki, większość z nich nazywa Potop kiczem.
Oczywiście jak ktoś ma świetny pomysł na zrealizowanie takiego tematu, to nawet z Pamiętnika Księżniczki zrobi cenne źródło wiedzy. Z tym, że jak napisałam - to jest bardzo trudne. Egzaminatorzy muszą dostrzec, że mają przed sobą osobę, która świadomie wybrała taką a nie inna książkę, a nie kogoś, kto poszedł na łatwiznę.

Tak czy siak powodzenia, ale nie polecam.
__________________


"- To miejsce wygląda jak cela więzienna - wykrztusił w końcu. - Nie mam pojęcia, jak możesz żyć w czymś takim.
- Za moją pensję ledwo, ledwo
- Jeśli trzeba, gotów jestem dopłacić, abyś mieszkał w miejscu, które nie będzie cuchnąć ani siarką, ani moczem.
- Mowy nie ma.
- Zmarł z dumy i smrodu. Masz epitafium w prezencie' "
alette jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 11-21-2010, 14:40   #6
LovettBon
Czytelnik horoskopów
 
LovettBon na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Nov 2010
Lokalizacja: Polska
Posty: 13
Domyślnie

alette, każdy ma swoje zdanie na ten temat i robi to, co uważa za słuszne, ale jakby nie patrzeć, to egzaminatorzy (tudzież nauczyciele) nie mają NIC do gadania w kwestii lektury, którą się wybrało. Oni mają ocenić jak zrealizowało się temat i nieważne czy omawia się Pana Tadeusza, czy Kubusia Puchatka. Ocena nie może zależeć od ich gustu i własnego widzimisię, a to co sądzą o wybranych książkach powinni zachować dla siebie.
Niestety z własnego doświadczenia wiem, że bardzo często nauczyciele gorzej oceniają prace pisane na podstawie powieści, które oni uważają za głupie, dziecinne albo bezwartościowe. Life is brutal.

mysoul, możesz walczyć i robić wszystko co w Twojej mocy, aby pokazać HP z jak najlepszej strony i udowodnić, że można znaleźć w nim wątki wartościowe, albo pójść na łatwiznę i omówić jakieś ogólnie przyjęte dzieło. Ale ostrzegam, że może być ciężko. Trzymam kciuki

Dodam, że również jestem przedstawicielką płci pięknej
__________________
Błogosławiony ten, kto nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa
Julian Tuwim
LovettBon jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia tematu
Wygląd

Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Mam problem życiowy - związany z... Harrym Potterem Anika Inne 30 06-14-2009 13:33
Zagadki związane z Harrym Potterem alex1 Kosz 79 04-17-2007 00:32
Matura z Harrym iLonka Kosz 6 04-12-2007 12:47


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:05.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.