Wróć   HPN.pl > Pozostałe > Książki

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 05-11-2009, 12:46   #1
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie Sienkiewicz

Ja ubóstwiam tego autora, choć wiem, że mogę być jedna z niewielu.
"W pustyni i w puszczy" bardzo mi się podobało i jest to naprawdę niezła książka dla osób w wieku 10/11 lat.
Potem zachwyciłam się "Quo vadis". Bardzo lubię książki, w których wiara chrześcijańska odgrywa dużą rolę. Zresztą jest świetnie napisana.
Teraz kończę "Pana Wołodyjowskiego" i jestem pełna podziwu. Każda część Trylogii była świetna, nieco inna, ale też podobna. Na początku denerwował mnie język z tamtych czasów.
W Trylogii wkurzał mnie jeszcze fakt, że wszędzie są piękne kobiety, nie ma żadnych brzydkich. Każda jest idealnie piękna itd.
W dwóch pierwszych częściach zdziwiło mnie również to, że i Skrzetuski, i Kmicic zakochali się w Helenie i Aleksandrze od razu, ze wzajemnością. Trochę mało realistyczne.
Mimo to kocham Trylogię. Od razu pokochałam każdego z jej bohaterów. Każdy jest inny i nie umiem stwierdzić, którego najbardziej lubię.
Zamierzam przeczytać "Krzyżaków". Jeśli ktoś z was to czytał, napiszcie co o tym sądzicie. Podobno "Krzyżacy" są beznadziejni i nudni (opinia wielu osób, których o to pytałam).
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-11-2009, 16:32   #2
jetinajt
Świr wymagający opieki
 
Zarejestrowany: Aug 2007
Posty: 453
Domyślnie

Ale jedno trzeba powiedzieć Wołodyjowski był, jest i będzie kretynem. Zostawić żonę, żeby się wysadzić w powietrze z jakąś ruiną jest szczytem idiotyzmu według mnie.
jetinajt jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-11-2009, 16:57   #3
Serea
Omijać szerokim łukiem
 
Serea na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Posty: 1,498
Wyślij wiadomość przez MSN do Serea
Domyślnie

"Quo Vadis" lubię. Nawet bardzo. Ale jedynie za styl, Nerona i Petroniusza. Temu ostatniemu gotowa jestem ołtarz postawić. Cud, prawdziwy, wspaniały cud. Apollon w ciele patrycjusza. Zaprawdę najlepsza postać! Uczony, esceta, pisarz... Do tego potrafił cieszyć się życiem. Aż słów braknie...
Za resztą bohaterów szczerze nieprzepadam. A Ligia to już doprowadza mnie do białej gorączki. Święta i taka ach, ach, że aż się niedobrze robi. Uciec od Winicjusza, bo ten dał się ponieść żądzy i był innej wiary. No wspaniale wręcz...
Do tego uważam, że wyznawcy religii rzymskiej zostali skrzywdzeni, a chreścijanie wybieleni do granic możliwości. Moim zdaniem cywilizacja i kultura rzymska została potraktowana po macoszemu. Wiem, że to miała być książka o religii chrześcijańskiej, ale to już było popadanie ze skrajności w skrajność.
__________________
" - Ten Eyrieńczyk był zbyt arogancki, jak na twoje potrzeby.
- Masz brata, który jest jeszcze bardziej arogancki,
- Chcesz się z nim przespać?
- Prędzej zjem dżdżownicę. Żywą.- Ponieważ zemdliło ją na samą myśl o tym, pociągnęła spory łyk brandy. - Choć oczywiście go lubię - dodała. - Może nawet trochę go kocham, tak po siostrzanemu... kiedy nie jest takim upartym fiutem.
- Aha. Tak z pięć minut w miesiącu."

Kocham Daemona i Surreal xD
Serea jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-11-2009, 17:28   #4
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

Sienkiewicz to mój (obok Sapkowskiego) ulubiony polski pisarz. Moja ulubione jego dzieło to "Potop" (zaraz za nim pierwsza część trylogii). Książka po prostu wspaniała szczególnie dla Polaków. Kiedyś ją dałem do przeczytania kuzynowi ze Szwecji , też był pod wrażeniem ;] Do "Quo vadis" podszedłem sceptycznie ze względu na stereotypy o nudzie i wciągnęło mnie. Petroniusz mnie zachwycił , starożytny Rzym poruszył wyobraźnią , a sceny męczeństwa Chrześcijan przeraziły. "W pustyni i w puszczy" przeczytałem dawno i bardzo mi się podobało , zwłaszcza druga połowa.
"Krzyżaków" mi się jakoś nie chciało czytać choć musiałem bo to była moja lektura. Po przeczytaniu trylogii myślałem , że w porównaniu do wojen w XVII w. okres walk z krzyżakami mnie znudzi. przeczytałem , a książka oczywiście mnie po kilkunastu stronach wciągnęła tak, że po paru dniach ja skończyłem. Bardzo polubiłem Juranda ze Spychowa , a opis bitwy po Grunwaldem jest doskonały ;] Szkoda , że w filmie to skisili , ale w sumie trochę to było trudno zrobić w latach 60-tych
Dla mnie zawsze na pierwszym miejscu pozostanie trylogia szczególny sentyment mam do "Ogniem i mieczem" , choć najlepszą częścią jest "Potop" ze świetnym Kmicicem. W "Ogniem i mieczem" najbardziej lubię księcia Wiśniowieckiego i Podbipięte. "Pana Wołodyjowskiego" trochę mniej lubię pewnie przez Krzysię ;] W całej trylogii decydowanie wymiatają Wołodyjowski z Zagłobą ;]

Ostatnio edytowane przez jedrois : 05-11-2009 o 17:31.
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-11-2009, 19:35   #5
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie

Cóż. Piszę, bo skończyłam "Pana Wołodyjowskiego. ". Ryczałam.
O kurde, po prostu siedziałam przy tej durnej, napisanej "ku pokrzepieniu serc" książce i ryczałam.
O tak, "Potop" jest najlepszy. Kmicic nie jest taki idealny jak Skrzetuski (choć i tego bardzo lubię), książka jest znacznie dłuższa (a to duuuży plus) i kończy się happy endem. Bo ja nienawidzę książek bez happy endu. Bo przy nich płaczę xd
Gdyby Sienkiewicz uśmiercił w "Panu Wołodyjowskim" Skrzetuskiego to byłoby głupio, no ale cóż. Skrzetuskiego było mało w "Potopie" i ostatniej części Trylogii, więc bym przebolała. Każda książka jest o innym z nich i jak można zabić głównego bohatera książki...
Jetinajt, ja też się dziwiłam. Ale on uznał, że Baśka zrozumie, a tu się liczył honor itp.
A Zagłoba jest świeeetny...
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-11-2009, 21:20   #6
Patka-wariatka
Omijać szerokim łukiem
 
Patka-wariatka na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Mar 2008
Lokalizacja: Musicland.. ^^
Posty: 1,045
Wyślij wiadomość przez MSN do Patka-wariatka
Domyślnie

Co do 'Krzyżaków'.. Wiele osób mówi, że są beznadziejni, a tak naprawdę przeczytali 5 stron. Więc niech nie oceniają, jak nie wiedzą . Mi się książka bardzo podobała, chć przyznam, że na początku mnie nie wciągnęła. Dopiero potem, jak akcja się rozkręciła.
__________________
"... miał wrażenie, jakby coś ściskało mu serce. Czuł, że chce odnaleźć Lisabeth Salander i ją przytulić.
Pewnie by go ugryzła, gdyby tylko spróbował."
Patka-wariatka jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-12-2009, 13:44   #7
MalaCzarna
Świr wymagający opieki
 
MalaCzarna na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Lokalizacja: Między kawą a kawą
Posty: 330
Domyślnie

Cytat:
Napisał Serea Zobacz post
"Do tego uważam, że wyznawcy religii rzymskiej zostali skrzywdzeni, a chreścijanie wybieleni do granic możliwości. Moim zdaniem cywilizacja i kultura rzymska została potraktowana po macoszemu. Wiem, że to miała być książka o religii chrześcijańskiej, ale to już było popadanie ze skrajności w skrajność.
1. To nie miała byc książka o religii chrześcijańskiej.
2. Taki był zamiar autora- żeby Rzymiania byli źli, a chrześcijanie dobrzy i umęczeni. Ot, taka sobie analogia do Polaków i państw zaborczych.

Nie lubie i lubić nie będę Sienkiewicza. Rozmawiałam kiedyś z moją polonistką- stwierdziła, że to jeden z najbardziej kiczowatych pisarzy polskich. I nie czarujmy się, jest tak. Tony niepotrzebnych nikomu opisów, tomiszcza wielkie i grube jak cegły...i ani tam wiele prawdziwej historii, ani bohaterów. Większość jest boleśnie bezpłciowa. Szkoda, bo Quo vadis się zapowiadał fajnie. Krzyżacy mnie wymęczyli strasznie, a Potop zupełnie zniechęcił do czytania dalszych części trylogii. Ech, dobrze, że chociaż pan Hoffman poratował moją nieznajomość tych powieści.
__________________
"- Starzeję się. Zaczynam mieć skrupuły.
- Ano, zdarza się u starych- spojrzała na niego ze współczuciem- Odwar z mioduszki pomaga na to. A narazie kładź sobie poduszeczkę na siodło.
- Skrupuły- wyjaśnił poważnie Jaskier- to nie to samo co hemoroidy, Milva. Mylisz pojęcia."
MalaCzarna jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-12-2009, 15:24   #8
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie

Cytat:
Napisał MalaCzarna Zobacz post
Rozmawiałam kiedyś z moją polonistką- stwierdziła, że to jeden z najbardziej kiczowatych pisarzy polskich. I nie czarujmy się, jest tak. Tony niepotrzebnych nikomu opisów, tomiszcza wielkie i grube jak cegły...i ani tam wiele prawdziwej historii, ani bohaterów. Większość jest boleśnie bezpłciowa. Szkoda, bo Quo vadis się zapowiadał fajnie. Krzyżacy mnie wymęczyli strasznie, a Potop zupełnie zniechęcił do czytania dalszych części trylogii. Ech, dobrze, że chociaż pan Hoffman poratował moją nieznajomość tych powieści.
Cóż, nie zgodzę się. To tylko kwestia gustu. Ja bardzo lubię długie opisy i bardzo długie książki. A historie są naprawdę bardzo ciekawe. Wiesz, są różni poloniści na tym świecie i wielu z nich uważa, że Sienkiewicz był dobrym pisarzem, jeśli już tak ważna jest dla ciebie opinia polonistki.
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-13-2009, 18:12   #9
jedrois
Czytelnik horoskopów
 
jedrois na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Posty: 28
Domyślnie

Mi akurat bardzo podoba sie styl pisania Sienkiewicza , historie opowiadane w jego książkach są bardzo ciekawe , a postacie w ogóle nie płytkie... Interesuje mnie tez bardzo historia ( wiem , że czasem jest troche pozmieniana przez autora , ale w wiekszości się zgadza). Bitwy opisuje lepiej niz Tolkien. Więc jak mam nie czytac jego książek;] Irytują mnie tylko kobiety z Oleńką Kmicica na czele ;]
jedrois jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Stary 05-13-2009, 18:30   #10
Ginny_Kitty
Świr wymagający opieki
 
Ginny_Kitty na Harry Potter Forum
 
Zarejestrowany: Jun 2008
Posty: 308
Domyślnie

Heh... Wszystkie kobiety w książkach Sienkiewicza są święte pobożne i piękne. Oleńka, Helena, Lidia z "Quo vadis". Najlepsza jest jednak Baśka Wołodyjowskiego
__________________
Okrągły pokój wspólny Ravenclawu przypominał klatkę dla kanarków – wpuszczone w ściany filary podtrzymujące półkoliste sklepienie całkiem zgrabnie udawały pręty. W zachodniej ścianie widniało kilka okien – szyby w ich górnych, półokrągłych ćwiartkach pokryte były rysunkami kruków. Magiczne ptaki trzepotały skrzydłami lub poprawiały pióra, wypełniając wnętrze barwnymi błyskami światła. Pokój utrzymany był w odcieniach błękitu i brązu.
Stowarzyszenie Snaperek
Ginny_Kitty jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz


Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:57.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.