Wróć   HPN.pl > Pozostałe > Kosz

Odpowiedz
 
Narzędzia tematu Wygląd
Stary 11-12-2008, 17:53   #1
Kapucyno1
Junior Member
 
Zarejestrowany: Nov 2008
Posty: 9
Domyślnie Polska w seriach książek o Harrym Potterze.

Właśnie jestem w momencie wertowania każdej części Harry'ego Pottera i szukania mało ważnych informacji, oraz przypominania sobie tych ważniejszych z książki.

W książce "Harry Potter i Zakon Feniksa" natknąłem się na 2 momenty w których wspominana jest Polska. Być może coś przeoczyłem, nie szukałem też niczego w Księciu Półkrwi i Insygniach Śmierci, ale sam fakt istnienia słowa Polska w 7. tomach książki, został przeze mnie niezauważony, gdy czytałem je po raz pierwszy.

Oto te momenty, w których pojawia się cokolwiek o Polsce:
1. Wspomnienie o najlepszym Polskim ścigającym Władysławie Zamojskim. Był on wspomniany w 5. tomie (str. 444-445), który rozgrywał się w latach 1995-1996. Według informacji zawartych w ksiązce można z całą pewnością stwierdzić, że Zamojski był najlepszym Polskim ścigającym w 1995 roku. Po za tym wg. tego fragmentu możemy zauważyć, że w 1995 roku (ewentualnie 1994) musiał odbyć się mecz Polski i Irlandii, ponieważ Zamojski, który oddał strzał na bramkę Barry'ego Ryana nie zdobył gola, na skutek fantastycznego zachowania Irlandzkiego bramkarza.

Oto ten fragment:
"(...) Reszta drużyny uznała to za wyczyn porównywalny z tym, czego ostatnio dokonał Barry Ryan, bramkarz reprezentacji Irlandii, znalałszy się sam na sam z najlepszym polskim ścigającym, Władysławem Zamojskim."

2. W trakcie opowieści Hagrida o misji z olbrzymami (Zakon Feniksa, str. 472).
"Na polskiej granicy nadzialiśmy się na parę zbzikowanych trolli(...)" - tak powiedział Hagrid. Można z tego wywnioskować, że była to granica Niemiecko-Polska, ponieważ wiadomo, że Hagrid poruszał się z Francji przez Polskę na Białoruś, więc nie ma innej rozsądnej drogi.

O tym drugim przypadku chyba więcej powiedzieć nie można. Być może coś przeoczyłem? Może znaleźliście coś w innych częściach Harry'ego Pottera? Zapraszam do komentowania i sprawdzania tego typu ciekawostek. I jeszcze jedno: różnica pomiędzy pierwszą i drugą wzmianką o Polsce to tylko niecałe 30 stron, być może Rowling nie miała w trakcie pisania innego kraju w głowie niż Polska. Oczywiście w tym drugim fragmencie wymienia się Francję i Mińsk na Białorusi, ale to też taka ciekawostka.
Kapucyno1 jest off-line   Odpowiedź z cytowaniem
Odpowiedz


Zasady postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Muzyka w Harrym Potterze Camer Filmy 68 06-29-2011 21:53
Sny o Harrym Potterze wiktor Pozostałe 182 05-24-2010 11:12
JA w Harrym Potterze??? Hermi004 Kosz 5 04-14-2008 13:09


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:12.

Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.